Opencard – nepodařený projekt, nebo dokonale promyšlený neototalitní tah?

Napsal Stajan.bloger.cz (») 30. 1. 2011 v kategorii Československý zpravodaj, přečteno: 835×
ceskoslovensky-zpravodaj/7780-4-karta.jpg

Obyvatelé a návštěvníci hlavního města Prahy zdá se definitivně přišli o možnost pravidelně cestovat městskou hromadnou dopravou. Tedy pokud nechtějí používat bezkontaktní čipovou kartu, kterou lze získat jedině výměnou za poskytnutí osobních údajů. Navíc karta není zdarma.

Jen na základě aplikace MHD se tak otevírá možnost sledovat pohyb kterékoli osoby, jež používá jako časovou jízdenku tzv. Kartu Pražana. K tomu si přidejme aplikaci parkování, díky níž si Pražané budou moci, samozřejmě zcela neanonymně, předplatit parkování v zónách placeného stání, a máme téměř kompletní systém sledování obyvatelstva. Jak demokratické!

A teď to nejlepší. Prakticky všechny osobní údaje, které poskytneme magistrátu za tuto magickou kartu, si lze z čipu na této kartě přečíst. No není to báječné? Opencard se také dá (zatím dobrovolně) používat jako průkazka do Městské knihovny. Není nad to vědět, co si občané čtou. A aplikací bude přibývat. Co takhle přes Opencard platit vstup do divadla, galerie či muzea? Celé to má další výhodu. Nezaplatils poplatek za psa? Nevadí, strhneme ti to z Opencard. Dnes se přes Kartu Pražana dozvíme, kolik máme trestných bodů. Zítra ji budou na dálku číst úřady, aby zjistily, jestli máme zaplacené daně, nebo jestli nemáme nějakou nakažlivou chorobu.

Co takhle rovnou s Opencard spojit občanský průkaz? V době komunistické totality jsme měli v občanských průkazech údaje o zaměstnavateli, očkování, manželce (manželovi) a dětech.

V době neototalitní demokracie můžeme občanským průkazem i platit a v záznamech budeme mít nejen datum a přesný obsah našich nákupů, ale i jak často a proč chodíme k lékaři, nebo jestli jsme za poslední rok byli u kadeřníka a jestli je barva našich vlasů přírodní. Že je to až příliš fantastické? Proč se asi budou příští rok zavádět občanské průkazy s čipem? Adolf Hitler by měl z dnešní „demokracie“ nepochybně radost.

V tomto světle jsou úvahy o finanční výhodnosti či nevýhodnosti celého projektu pro pražský magistrát poněkud liché. Stejně tak jsou zbytečné dohady, jestli byl či nebyl v této souvislosti porušen zákon o veřejných zakázkách. V prvé řadě je touto kartou porušováno právo občanů na soukromí.

Celá tato záležitost již napíná pružnost dosti gumové ústavy českého národního státu až k prasknutí. Bohužel nás před podobnými praktikami zcela dostatečně nechrání ani Ústavní listina ČSR.

Takzvaná Karta Pražana je bohužel dalším důkazem toho, že demokracie je v našich zemích pouhou fikcí. Dříve zcela fantastické a pro mnohé lidi jistě paranoidní představy o čipové totalitě dnes dostávají konkrétní, naprosto jasnou podobu.

Teď už nejde o naši budoucnost, ta je už dávno tady. Jde o naši přítomnost. Jde o naše soukromí, o naše právo nebýt objektem fízlování, a v konečném důsledku jde o naši lidskou důstojnost a svobodu. Ať chceme či nechceme, za svá práva a za svobodu musíme bojovat. Nemáme totiž jinou možnost.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a jedenáct