Zakázaný a ukradený symbol svobody

Napsal Stajan.bloger.cz (») 24. 3. 2011 v kategorii Československý zpravodaj, přečteno: 1970×
ceskoslovensky-zpravodaj/czechoslovakia.gif

Československá státní vlajka nebyla a není jen zákonem určený státní symbol, vyhrazený k pouhému povinnému vyvěšování. Je to symbol země, na kterou lidé mohou být a také jsou právem hrdí.

Je to symbol země, která byla doslova vyvzdorovaná a vydupaná z trosek nenáviděné monarchie. Nebyla a ani nemohla být ideální, ale byla to svobodná země, která hostila celou řadu politických exulantů.

Dokud byla ještě nedostižným snem, mlhavou vidinou bez konkrétní podoby, tisíce lidí z různých koutů světa pro ni nasazovaly život. A všechny spojovala jediná věc: byli to Čechoslováci. Díky jejich odvaze, železné vůli a hlavně neotřesitelné víře ve svobodu mohla tato vlajka před devadesáti lety zavlát.

Život v této zemi nebyl vždy jednoduchý, hospodářská krize ji postihla sice o něco později než jiné země, ale o to větší silou. V takové situaci bývá jednoduché dát někomu moc, omezit či zahodit tak vlastní svobodu v bláhové naději, že ten někdo vyřeší všechno za nás.

My, Čechoslováci, jsme takovým svodům nikdy nepodlehli. Nepotřebovali jsme a ani dnes nepotřebujeme každý den přísahat věrnost naší vlajce. Svou věrnost totiž denně dokazujeme svými skutky.

Když byla naše vlast v nacistickém nebezpečí, naši dědové se pod touto vlajkou sešli k obraně. Rychleji než kterákoli jiná armáda. V tragické době druhé republiky, protektorátu a loutkového slovenského státu byla tato vlajka v naší zemi zakázaná. Lidé ji schovali a bojovali, aby mohla zase svobodně zavlát. Na Slovensku pod touto vlajkou bojovaly mnohé povstalecké jednotky.

Komunisté si nedovolili tuto vlajku „vylepšit“ tak jako v Maďarsku, Rumunsku, Jugoslávii a v dalších zemích. V srpnu 1968 po ní naši spojenci stříleli. V roce 1989 ji Veřejná bezpečnost zabavovala.

Nakonec ji ukradl polonezávislý zbytkový stát, který vznikl z opačných příčin a na úplně jiném základě než Československo. Takzvaná Česká republika nám byla vnucena stejně jako kdysi Protektorát Čechy a Morava. A dnes se už nemůže ani tvářit jako suverénní stát.

Červenobílá vlajka s modrým klínem sahajícím doprostřed je a zůstane vlajkou Československa. Vlajkou svobody.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a deset