
Setkáváme se s argumenty, že rozdělením ČSFR "získali Slováci svobodu," že "většina Slováků chtěla vystoupit z federace", a že "dnes jsou vztahy mezi Čechy a Slováky mnohem lepší, než dříve, takže rozdělení ČSFR bylo správné". Názor, že rozdělením Československa získalo Slovensko svobodu, je stejně mylný, jako názor, že Slovensko vzniklo 1.1.1993. Slovenská republika vznikla jako federativní subjekt společně s Českou republikou již v roce 1969. Tehdy ještě měly v názvu přívlastek socialistická.
1.1.1993, kdy obě (ano, OBĚ) republiky získaly nezávislost, tedy jak Česká republika, tak Slovenská republika měly za sebou již více než 20 letou historii. Svobodu obě republiky získaly v listopadu a prosinci roku 1989, kdy padla vláda KSČ. Tudíž ji rozdělením ČSFR ani jedna z republik nemohla získat znovu.
K názoru o "většině Slováků, která chtěla samostatné Slovensko":
Slovenský těsně polistopadový většinový názor, že "sme predovšetkým Slováci," byla odpověď na českou "ekonomickou transformaci," a s požadavkem na rozdělení společného čs. státu toto "slovenské národní sebeuvědomění" nemělo nic společného. Naopak, kromě tehdy nepočetných příznivců Slovenské národní strany (která jako jediná slovenská politická strana měla ve svém programu výlučný požadavek slovenské nezávislosti), bylo na Slovensku mnoho příznivců tehdy profederální Verejnosti proti násiliu, obdobě českého Občanského fóra. Celá ústavní krize tehdejšího Československa byla odstartovaná návrhem na nový název státu, a na síle nabrala při vleklém projednávání nového zákona o čs. federaci (tzv. kompetenční zákon), při kterém se politické reprezentace - nikoli národy - nedokázaly shodnout na jeho konečné podobě. A místo toho se shodli, že se na celý úkol vykašlou, a raději společný stát rozdělí. Celé toto selhání bylo v ČR nakonec prezentováno slovy "Když chtějí, ať si jdou," a na Slovensku zase "Klaus chce alebo centralizmus, alebo rozdelenie, teda rozdelenie." To se potom nebylo co divit, že vztahy mezi Čechy a Slováky byly napjaté, ale tento stav byl výsledkem dlouhých a zbytečných sporů mezi českou a slovenskou politickou reprezentací, a hlavně vzájemné obviňování z neúspěchu.
Dvoumilionou petici "Za spoločný štát", projekt "Mosty", kde působila celá řada českých i slovenských kulturních, vědeckých i společenských osobností z Čech, Moravy i Slovenska a řadu dalších aktivit stihl nezdar zejména proto, že o nich tehdejší veřejná média téměř neinformovala.
Slovenští pamětníci mnohokrát mluvili o tom, že lidí požadujících konec federace bylo jen pár, ale dostávali obrovský prostor v tisku i v televizi.
Z hospodářského hlediska v obou republikách došlo po rozdělení k znatelnému ekonomickému poklesu.
Češi i Slováci na rozdělení jen prodělali, žádný pozitivní efekt není, kromě konce tehdejší ústavní krize, kterou vyvolali politici, ne občané.